Jsme členem cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR

záruka kvality a odbornosti

1. místo - pokrývačské mistrovství BRAMAC 2010

kategorie Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů - řešení detailu

3. místo - pokrývačské mistrovství BRAMAC 2008

kategorie rodinné domy rekonstrukce

1. místo - pokrývačské mistrovství BRAMAC 2006

kategorie rodinné domy rekonstrukce

Pálené krytiny - TONDACH

 

Pálená střešní krytina Tondach - maloformátové a velkoformátové tašky a střešní doplňky.

•maloformátované:

bobrovka

brněnka 14

francouzká 14

malý prejz

velký prejz

steinbruck

•velkoformatované:

falcovka 11

figaro

francouzká 12

hranice 11

jirčanka 13

polka13

románská 12

samba 11

srdcovka 11

stodo 12

univerzál 12

bravura

•hřebenáče

•okrasné keramické doplnky


Přírodní vlastnosti pálené tašky

Historie pálené střešní krytiny sahá daleko do minulosti. Pálené tašky znali již v Řecku asi 2 300 let př. n. l. Oblíbeny byly i v 7. až 9. století v Číně, kdy se již vyráběly i v glazované podobě. Na některé stavby byla tato krytina dokonce předepisována. První pálené tašky na naše území přivezli Římané.

Ekologicky zdravotně nezávadný produkt

Pálená taška jako čistě přírodní produkt neškodí životnímu prostředí. Keramické střešní tašky nabízejí nejen dlouhou životnost, trvalou krásu a vynikající užitné vlastnosti, ale znamenají i ekologický přínos pro životní prostředí.

Pálená střešní krytina se vyrábí na přírodní bázi, kdy se směs zeminy s příměsí jílu míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem.

Tašky tak nabízejí nejen vysokou pevnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům a chemické zátěži, ale také další výhody páleného materiálu – ekologičnost i prodyšnost.

Svoji barevnost tašky získávají technologií glazurování či engobace, kdy se na vysušenou tašku nanese tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa) a takto upravený výrobek se vypálí. Opět se tedy jedná o přírodní proces výroby.

Díky použité technologii zaručuje firma TONDACH ČR u svých výrobků maximální odolnost vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Tašky jsou vlivem postupu výroby stálobarevné, časem nedochází ke změně barevnosti a ani tzv. „neoprší“, na rozdíl od barvených tašek z jiných materiálů.

Trvanlivost

Tradice výroby pálené střešní krytiny je stará tisíce let.

Střechy z pálených tašek měli na svých domech již obyvatelé Babylonu, k nám se poprvé keramické tašky dostaly spolu s římskými vojsky.

Ačkoli tehdejší tašky měly do kvality těch dnešních ještě daleko, brzy si získaly značkou oblibu. S rozvojem měst se poptávka po nich stále zvyšovala, výroba vzrůstala a spolu s tím se zlepšovala i technologie jejich výroby.

Základní atribut, pro nějž je pálená taška tak oblíbená, však zůstal od jejího prvopočátku stejný – a tím je vysoká trvanlivost. Ačkoli je na pálené tašky poskytována záruka 33 let, jejich životnost je o mnoho vyšší. Vždyť kdo z nás se někdy nekochal pohledem na krásu staletých malostranských střech?

Kdo nestál v údivu nad starou sakrální architekturou, kostely a kaplemi, jež si nelze bez střechy z pálených tašek představit? Svoji dlouhověkost a trvanlivost získávají pálené tašky díky použi tým surovinám a výrobnímu postupu.

Tašky se vyrábějí výlučně z hlíny (jílu) odpovídající kvality. Surový výrobek je nejprve vysušen, posléze se vypaluje při vysoké teplotě (více než 1000°C) až ke slinování, kdy dojde ke stavení (spečení) hmoty. Při tomto procesu získává taška svoji pevnost, mrazuvzdornost i trvanlivost.

Barevnosti

Přímo výpalem hlíny se získává přírodní cihlová červeň, která není (na rozdíl od jiných druhů výrobků) ničím přibarvována – tzv. režná taška.Nanášením jílových kalů s různým obsahem kysličníků kovů a křemičitých přísad na vysušenou tašku a následným výpalem vzniká široká škála barevných možností – engob a glazur. Toto zušlechtění povrchu přírodní cestou (natavení přírodních materiálů na cihelný střep) je staletími prověřené. Barvy jsou neměnné, trvalé, a dlouhodobě odolávají působení pří rodních vlivů. Díky tomu se dá architektonicky sladit každá střecha s danným prostředím.

Nejdelší poskytovaná záruka na základní střešní tašky

Nejdelší poskytovaná záruka na základní střešní tašky vyráběné v ČR. Dobrá střecha je opravdu důležitá. Společnost TONDACH Česká republika chce svým zákazníkům nabízet jen tu nejvyšší kvalitu, a proto poskytuje záruku 33 let na pálené střešní tašky TONDACH.

typ krytin značky tondach

maloformátové tašky

Bobrovka

Taška patřící k historicky nejstarším a nejvýznamnějším krytinám. Jedná se o hladkou střešní krytinu, která se dá pokládat na tzv. husté či řídké laťování (tj. šupinové či korunové krytí). Slouží k vykrytí různých, i oblých tvarů (volské oko,kužel, úžlabí).Spotřeba 36 ks/1 m2.Hmotnost 61,2 kg/1 m2.

Brněnka 14

Konstrukce posuvné pálené střešní tašky Brněnka 14 klasického formátu umožňuje kladení na střešní latě o roztečích 280 - 340 mm. Svým dvojitým drážkováním v boku a vodní drážkou v hlavové části zaručuje spolehlivé a pevné spojení odolné vůči extrémním klimatickým podmínkám s posunem při pokládce až o 60 mm.Spotřeba od 14,5 ks/1 m2.Hmotnost od 43,5 kg/1 m2.

Francouzská 14

Francouzská 14 s dvojitým a zvlášť hlubokým hlavovým a bočním drážkováním dosahuje bezpečné a pevné spojení krytiny zvlášť proti bouřkovým dešťům. Francouzská 14 má živě působící strukturu povrchu se zesíleným středem a okrajem. Taška se díky svému klasickému formátu a uspořádání hodí nejen pro moderní střechy, ale i rekonstrukce historických objektů.Spotřeba 14,5 ks/1 m2.Hmotnost 43,5 kg/1 m2.

Malý prejz

Taška Prejz se skládá ze dvou dílů - spodního háku (korýtka) a vrchní prejzy (kůrky). Dovoluje vyskládat i komplikované oblé tvary (volské oko, kužel). Velmi vhodná pro rekostrukce střech památkově chráněných objektů. Taška Prejz se klade převážně do malty. Pokládka je velmi pracná, náročná a odlišná od pokládky ostatních druhů krytiny.Spotřeba 16 ks a 16 ks/1 m2.Hmotnost 51,2 kg/1 m2.

Velký prejz

Prejzová krytina se skládá ze dvou dílů - spodního háku (korýtka) a vrchní prejzy (kůrky). Dovoluje vyskládat i komplikované oblé tvary (volská oka, kužely a různé nepravidelnosti). Velmi vhodná pro rekostrukce památkových objektů. Pokládka je odlišná od pokládky ostatních tašek. Tento prejz je možné pokrývat také na sucho a připevňovat mechanicky.Spotřeba 12 ks a 12 ks/1 m2.Hmotnost 54 kg/1 m2.

Steinbrück

Nová pálená taška STEINBRÜCK® navazuje na dlouhou tradici výroby tašek na Slovensku. Může nahradit anebo doplnit až 80% starších krytin tohoto typu. Její montáž je velmi jednoduchá. Tradiční tvar a spolehlivý materiál nezklame při žádné rekonstrukci střechy. Taška STEINBRÜCK splňuje představu mnohých zákazníků o lehké, extrémně odolné a zdravotně nezávadné střeše za rozumnou cenu.Spotřeba od 16,1 ks/1 m2.Hmotnost od 45,1 kg/1 m2.

Velkoformátové tašky

Falcovka 11

Falcovka 11 je ražená drážková taška klasického tvaru vzniklého v 19. století. Hluboké drážky v hlavové i boční části zvyšují těsnost krytiny a dají se proto používat i v extrémně náročných klimatických podmínek. Moderní velkoplošný formát umožňuje rychlé a hospodárné pokrytí..Spotřeba 11,1 ks/1 m2.Hmotnost 42,2 kg/1 m2.

Figaro

Figaro je hospodárná velkoplošná posuvná taška moderního tvaru. Vytváří při položení klidnou rovnou hladkou strukturu odlišující se od ostatních typů tašek. Drážky ve vertikálním i horizontálním směru zajišťují bezpečnou ochranu podstřeší v náročných klimatických oblastech. Tyto vlastnosti umožňují jednoduché, kvalitní a bezpečné pokrytí střechy s posunem až o 35 mm.Spotřeba od 11,6 ks/1 m2.Hmotnost od 45,3 kg/1 m2.

Francouzská 12

Francouzská 12 je novým velkoformátovým výrobkem produkovaným na nejmodernějších cihlářských technologických zařízeních. Při pálení naplocho se dosahuje maximální rozměrové a tvarové přesnosti. Francouzská 12 s dvojitým a zvlášť hlubokým hlavovým a bočním drážkováním zabezpečuje pevné spojení krytiny odolné zejména proti bouřkovým děšťům, vířivému sněhu a prachu.Spotřeba 11,3 ks/1 m2.Hmotnost 40,7 kg/1 m2.

Hranice 11

HRANICE 11 je taška drážková posuvná. Konstrukce drážek umožňuje kladení na střešní latě o roztečích 340 - 400 mm. Boční drážky a vodní drážka v hlavové části zvyšuje těsnost krytiny proti extrémním klimatickým podmínkám. Tyto vlastnosti umožňují jednoduché, přitom kvalitní a bezpečné pokrytí střechy s posunem až o 60 mm.Spotřeba od 10,8 ks/1 m2.Hmotnost od 38,9 kg/1 m2.

Jirčanka 13

Jirčanka je ražená drážková taška se spojitým systémem drážek v hlavové i boční části, který poskytuje krytině vynikající ochranu proti povětrnostním vlivům, může se klást v poměrně nízkých sklonech (již od sklonu 22°, s pojistnou hydroizolací od 12°). Svůj původ má v tradičním modelu 19. století, který je hojně používaný v celé Evropě.Spotřeba 13,5 ks/1 m2.Hmotnost 43,2 kg/1 m2.

Polka 13

Konstrukce posuvné pálené střešní tašky Polka umožňuje kladení na střešní latě o roztečích 315 - 365 mm. Svým dvojitým drážkováním v boku a vodní drážkou v hlavové části zaručuje spolehlivé a pevné spojení odolné vůči extrémním klimatickým podmínkám s posunem při pokládce až o 50 mm.Spotřeba od 12,9 ks/1 m2.Hmotnost 38,7 kg/1 m2.

Románská 12

Románská 12 spojuje v jedné tašce přednosti drážkových plochých pánví s výrazným vysoko klenutým kónickým profilem. Při pálení naplocho se dosahuje maximální rozměrové a tvarové přesnosti s vynikající odolností proti fyzikálně-chemickým vlivům. Taška svou strukturou navozuje eleganci antických stavebních stylů a uplatňuje se na moderní i historické střeše.Spotřeba 11,9 ks/1 m2.Hmotnost 42,8 kg/1 m2.

Samba 11

NOVINKA ROKU 2009 ! Samba 11 posuvná taška je velkoformátovým výrobkem produkovaným na nejmodernějších cihlářských technologických zařízeních. Drážková taška se spojitým systémem drážek v hlavové i boční části, který poskytuje krytině vynikající vlastnosti k ochraně objektů proti povětrnostním vlivům, se může klást v poměrně nízkých sklonech (již od sklonu 22°, s pojistnou hydroizolací od 12°). Navíc díky konstrukci hlavových drážek umožňuje posun až o 25 mm, takže je možné použít tašku i na rekonstrukce střech s nízkým sklonem.Spotřeba od 11,5 ks/1 m2.Hmotnost od 43,3 kg/1 m2.

Srdcovka 11

Srdcovka je ražená drážková taška, která se vyznačuje hlubokými drážkami v hlavové i boční části. Ornament na líci tvoří tašku velmi zvláštní a atraktivní. Díky shodným rozměrům a drážkám je kombinovatelná s taškou Falcovka 11.Spotřeba 11,1 ks/1 m2.Hmotnost 40 kg/1 m2.

Stodo 12

Moderní drážková taška s hlubokým dvojitým drážkováním, které vytváří velmi odolnou ochranu proti povětrnostním vlivům a současně umožňuje posun o 40 mm. V líci je opatřena jedním středním plochým žlábkem a tak po položení vytváří jemnou a klidnou strukturu střešní plochy. Dle bližšího členění se jedná o tašku s přerušovanou vodní drážkou s jedním žlábkem posuvná v drážce. Proto ji lze pokládat pouze na střih.Spotřeba od 12 ks/1 m2.Hmotnost od 43,2 kg/1 m2.

Univerzál 12

Konstrukce posuvné velkoformátové pálené střešní tašky Univerzál 12 umožňuje kladení na střešní latě o roztečích 330 - 390 mm. Boční drážky a vodní drážka v hlavové části zvyšuje těsnost krytiny proti extrémním klimatickým podmínkám. Tyto vlastnosti umožňují jednoduché, přitom kvalitní a bezpečné pokrytí střechy s posunem až o 60 mm.Spotřeba od 11 ks/1 m2.Hmotnost 40,7 kg/1 m2.

Bravura

Střešní taška Tondach Bravura je posuvná taška s moderním hladkým designem určená zákazníkům, kteří požadují zajímavý tvar a povrchové úpravy za výbornou cenu. Je vhodná na rekonstrunce starších střech i bez změny laťování. Jednoduchá montáž šetří materiál, řezivo i náklady na práci pokrývače.

Hřebenáče

Okrasné keramické doplnky

nahoru | vytisknout stránku

Pokrývačské práce, firma KAZAVA pokrývačství, mobil:(+420) 777 843 043, e-mail: kara@tesar-pokryvac.cz

CzechProject spol. s r.o.